Ovde možete preuzeti FreeCAD 3D modele napravljene na osnovu vektorisanih piktograma letnjih olimpijskih igara koje su se održale 1980. godine u Moskvi.
Pomoću ovih 3D modela sam hteo da skrenem pažnju vlasnicima RNU mašina za sečenje (laserom, glodalom...) da FreeCAD ima sve neophodne alate pomoću kojih možete od vektorske ili 2D CAD konture napraviti 3D model. Konturu olimpijskih piktograma sam preuzeo na internetu: Vectorized olympic games pictograms
Inače piktogrami su vizuelni grafički simboli koji se koriste za predstavljanje sportova na letnjim i zimskim Olimpijskim igarama. Na njima je za svaki sport simbolično prikazana neka od karakterističnih poza sportiste. Od 1964 godine običaj je da domaćin igara za svaku vrstu sportskog takmičenja na olimpijadi nacrta pictograme. Možemo ih videti na medaljama, suvenirima, poštanskim markama, kartama, olimpijskim posterima… Olimpijski piktogrami se crtaju po strogo određenim pravilima, što važi i za ove piktograme, npr. svi su nacrtani u kvadratu; debljina linije je uvek ista; sve linije mogu biti horizintalne, vertikalne, pod 30 stepeni ili pod 60 stepeni; na svakom piktogramu se koriste ista zaobljenja; telo siluete sportiste, osim glave, je sjedinjeno sa sportskim rekvizitom…
Mogućnosti FreeCAD-a koje možete iskoristiti za dobijanje proizvoda na osnovu konture:
Konturu možete sami nacrtati u FreeCAD-u (Okruženje Crtanje (Draft Workbench) ili Skice (Sketcher Workbench)) ili preuzeti na internetu u SVG ili DXF formatima.
Ako ste preuzeli konturu na internetu uvezite je u FreeCAD pomoću Alatke Uvezi (Import).
Ako je predmet koji pravite jednostavan kao što je ovde slučaj skalirajte konturu na željene dimenzije i možete odmah ući u okruženje CAM i simulirati proizvodnju na RNU mašinama (CNC mašinama) pomoću 2D kontura.
Ako želite konturu iskoristiti za izradu složenijeg proizvoda moraćete prvo napraviti 3D model. Proces je veoma jednostavan i na raspolaganju su Vam dva načina.
Ako želite 3D model modelirati pomoću tipskih oblika uđite u okruženje Crtanje (Draft) i konvertujte uvezene konture u skice pomoću alatke Crtež u skicu (Draft to sketch), uđite u okruženje Konstruisanje delova (Part Design Workbench), napravite kontejner Telo (Body), prevucite skice koje su Vam potrebne u kontejner i to je to, možete početi modelirati.
Ako hoćete da modelirate 3D model pomoću primitiva uđite u okruženje Delovi (Part Workbench) i možete odmah početi modelirati. Ovakve modele je lakše napraviti u okruženju Delovi tako da sam ja iskoristio ovo okruženje za modeliranje. Prvo sam izvukao skice alatkom Izvlačenje (Extrude), a onda sam pomoću bulovih operacija modelirao 3D modele pojedinačnih piktograma.
Ceo proces modeliranja 3D modela na osnovu preuzetih kontura sa interneta možete pogledati u video tutorijalu koji sam napravio.
Odysee
Youtube