Nacrtna geometrija je deo geometrije koji izučava postupke prikazivanja i crtanja prostornih objekata u ravni.
Zadatak nacrtne geometrije je da definiše pravila pomoću kojih se uspostavlja veza između prostornog oblika predmeta i njegovih ortogonalnih projekcija, odnosno slika u ravni. Metode i postupci nacrtne geometrije služe da se trodimenzionalni, odnosno prostorni predmet realno prikaže u ravni, odnosno na papiru. Nacrtna geometrija se bavi i suprotnim smerom, odnosno da se na osnovu crteža stvori jasna predstava prostornom izgledu predmeta. Drugim rečima nacrtna geometrija nam omogućava da nacrtamo prostorne objekte koje smo zamislili, a takođe da iz 2D crteža dobijemo prostornu predstavu nacrtanog objekta.
Ruski profesor V. I. Kurdjumov (1853-1904) je svojevremeno rekao: "Ako je tehnički crtež jezik tehnike koji jednako razumeju svi narodi, onda je nacrtna geometrija gramatika tog jezika".
U stručnim knjigama sam pronašao još nekoliko definicija nacrtne geometrije:
Nacrtna geometrija definiše osnovna pravila na osnovu kojih se prave tehnički crteži iz tehnički orijentisanih naučih disciplina poput: građevine, mašinstva, elektrotehnike, mehatronike...
Nacrtna geometrija je nauka koja nam omogućava da na hartiji t.j. u dvodimenzionalnom prostoru, nacrtamo ravanske i prostorne oblike t.j. da grafički rešimo oblik, veličinu i međusobni odnos pojedinih elemenata kao i celine za svaki prostorni oblik.
Nacrtna geometrija proučava geometrijske postupke za rešavanje, konstruisanje i oblikovanje geometrijskog 2D i 3D prostora i njegovo predstavljanje u odgovarajućim projekcijama.
Nacrtna geometrija je matematička disciplina koja se bavi metodama projiciranja, odnosno za prikazivanje prostornih (3D) objekata u ravni.
Nacrtna geometrija je teorijska osnova na koju se oslanja tehničko crtanje, i bez nje nije moguće nikakvo inženjersko stvaralaštvo. Pored praktične, ona ima izuzetnu vrednost i kao nastavno sredstvo je kod studenata tehničkih disciplina razvija prostornu imaginaciju i logičko mišljenje. Osnovni ciljevi nacrtne geometrije su razvijanje prostorne percepcije, logičkog razmišljanja, vizualnog poimanja 3D prostora a takođe i razvijanje sposobnosti zamišljanja (imaginacije). Pomoću metoda i postupaka nacrtne geometrije može se nacrtati predmet koji se gleda ili zamišlja ili se na osnovu crteža stvara jasna predstava o njegovom izgledu. Nacrtna geometrija nije složena nauka, i ako se pažljivo prouče njena pravila i metode na kojima počiva, savladaće je i oni koji nemaju prostornu imaginaciju i dara za crtanje.
Danas se često možemo sresti sa pogrešnim mišljenjem da je nacrtna geometrija nepotrebna, ako se u nastavu uvedu moderne tehnologije kao što su 3D CAD softveri. To je veoma pogrešno mišljenje, slično kao da neko kaže da u osnovnoj školi nije potrebno izučavati aritmetičke operacije pošto postoji digitron. Efektivnost upotrebe 3D CAD softvera direktno zavisi od osnovnih znanja koje uči nacrtna geometrija i umeća kako iskoristiti to znanje kako u fazi razvoja CAD softvera tako i prilikom rešavanja konstruktivnih problema. Osoba koja ne ume da čita i pravi tehnički crtež na papiru teško da će ga umeti praviti na računaru i naopačke. Da bi neko bio uspešan u korišćenju 3D CAD softvera, mora imati razvijeno geometrijsko mišljenje, vizuelizaciju, prostornu imaginaciju, a nacrtna geometrija je idealna za trening tih oblasti. 3D CAD softveri jesu moćni, ali samo u rukama sposobnih inženjera, a njih jednostavno nije moguće napraviti bez znanja nacrtne geometrije i tehničkog crtanja.
Nacrtna geomerija (ili njeni delovi) se i danas obavezno izučava na mašinskim i građevinskim fakultetima, ali često pod modernim imenima kao što su npr. Inženjerska grafika, inženjerska komunikacija ili sl. Iako je ona izutezno vezana za praksu, njeni teoretski delovi su zaslužni za nastajanje nekoliko grana matematike: kartografija, projektivna geometrija, nomografija, fotogramerija... Zanimljivo je da je nacrtna geometrija vremenom postala grafička konkurencija analitičkoj geometriji, jer sve što se u Dekartovoj koordinatnoj geometriji može izračunati algebarski, nacrtna geometrija može rešiti pomoću crteža.
Na engleskom jeziku se nacrtna geometrija zove Descriptive Geometry, a na ruskom начертательная геометрия
Ako volite nacrtnu geometriju i želeli bi ste da je dublje proučavate, na internetu možete pronaći veliki broj kvalitetnih knjiga:
Veliki broj starih knjiga možete pronaći na veb sajtu www.archive.org
Takođe, veliki broj kvalitetnih knjiga na ruskom jeziku možete preuzeti sa veb sajta www.rutracker.org ako u polje za pretragu unesete ključne reči начертательная геометрия. Da bi ste to uradili morate biti registrovani i prijavljeni na ovom veb sajtu, a da bi ste mogli preuzeli knjige morate koristiti neki bittorrent klijent.
Dok sam pisao ove stranice koristio sam kao "vodič" izuzetno kvalitetnu knigu iz nacrtne geometrije profesora Lazara Dovnikovića bivšeg redovnog profesora Nacrtne geometrije i Tehničkog crtanja na Mašinskom fakultetu u Novom Sadu (Fakultet tehničkih nauka Novi Sad). Na ovim stranicama sam iskoristio neke rečenice iz ove knjige.