DXF format (Drawing Interchange Format) je CAD format koji je razvila kompanija Autodesk sa namerom da služi za razmenu podataka između AutoCAD-a i ostalih CAD softvera.
Ovo je definicija koju možete pročitati u skoro svim tekstovima o ovom formatu datoteka, ali ne i na zvaničnom Autodesk-ovom veb sajtu. Na njihovom zvaničnom sajtu piše da je DXF format sposoban da opiše sve podatke koji se mogu naći na crtežima napravljenim u AutoCAD-u, odnosno sve što korisnik napravi u AutoCAD-u može biti opisano pomoću ovog formata i smešteno u DXF datoteku. Drugim rečima DXF format pravi neku vrstu replike sadržaja DWG formata. Na njihovom zvaničom sajtu ništa ne piše o tome da je DXF napravljen za razmenu podataka između AutoCAD-a i konkurentskih softvera. Očigledno se radi o internet resavskoj školi pisanja namenskih tekstova za skupe ključne reči.
Stvarni razlog nastanka ovog formata je rešavanje nekompatibilnosti unutar Autodesk-ovih proizvoda u početnim danima AutoCAD-a. AutoCAD se prvo pojavio na tržištu za MS DOS operativni sistema, a kasnije su izašle verzije za Mecintosh i Unix. Zbog razlika u operativnim sistemima ove verzije nisu na isti način interpretirale podatke i DXF format je bio osmišljen da omogući razmenu podataka među njima.
Često ćete nailaziti na podatak da DXF znači Data Exchange Format, što nije tačno. John Walker, tvorac DXF formata i osnivač kompanije Autodesk je više puta potvrdio da naziv DXF znači Drawing Interchange File Format. Izabrana je ekstenzija DXF da bi se napravila razlika u odnosu na tada već postojeći tabelarni format DIF (Data Interchange Format). U Autodeskovoj zvaničnoj specifikaciji DXF formata nigde se ne spominje Data Exchange Format već samo Drawing Interchange Format.

DXF je vlasnički Autodesk-ov format datoteke, ali je sporedni izvorni AutoCAD-ov format pošto je glavni AutoCAD-ov izvorni format DWG.
Specifikacija DXF formata je delimično otvorena i besplatna, tako da svako može pomoću nje da ugradi podršku za ovaj format u svoje proizvode. Na mnogo mesta sam naišao na podatak da je DXF standardni neutralni format, što nije istina. DXF format nije priznat kao standard od organizacija zaduženih za standardizaciju, a pošto je Autodesk njegov vlasnik on nije neutralni nego vlasnički format.
DXF format je predstavljen 1982 godine zajedno sa prvom verzijom AutoCAD 1.0.
Od verzije AutoCAD Release 10 (Oktobar 1988) format je pored ASCII dobio i svoju binarnu verzijju. ASCII DXF datoteke su čitljive čoveku t.j. možete ih pregledati i modifikovati u bilo kom programu za uređivanje teksta.
Autodesk dugo nije želeo da objavi specifikaciju DXF formata, što je izazvalo veliki pritisak javnosti na ovu kompaniju. Na kraju je podlegao pritisku i od verzije AutoCAD Release 13 (11.1994), počeo je da objavljuje specifikaciju. Objavljivanje nije bilo redovno i na kraju je i prestalo. Zadnja objavljena specifikacija je za verziju AutoCAD Release 2014 (3. 2013). Pošto od 2013. godine Autodesk ne objavljuje specifikacije, softveri koji od Autodesk-a nisu kupili nove specifikacije nemaju podršku za mogućnosti koje su ugrađene u AutoCAD posle 2013. U nekoliko stručnih tekstova sam naišao na podatak da su čak i objavljene specifikacije nekompletne i sa puno grešaka. Zbog lošeg kvaliteta specifikacije, veliki broj softvera ima problem sa prevođenjem ovog formata, što može da izazove greške prilikom prevođenja ili gubljenje podataka. Neki softveri ako naiđu na entitet čije prevođene ne podržavaju, jednostavno pređu preko toga i vi uopšte niste svesni da ste izgubili neke podatke.
Ažuriranu specifikaciju je moguće kupiti od Autodesk-a, što kao posledicu ima da komercijalni softveri mnogo bolje prevode DXF format od svoje jeftine i besplatne konkurencije. Dva najozbiljnija besplatna 2D CAD softvera QCAD i LibreCAD su izabrala da im DXF format bude izvorni format. Hmmmm, verovatno su imali valjane razloge zašto su tako odlučili. Ovde treba spomenuti da je danas veliko pitanje koliko je QCAD besplatan, pošto je sve veća razlika između mogućnosti njegove besplatne i plaćene verzije, koja je uzgred poskupela.
Danas, verovatno svi CAD sistema ima ugrađenu podršku za DXF format, ali kod velikog broja njih je ona loša, delimična ili nije ugrađena najnovija verzija. Posledica ovoga je da se može desiti gubitak podataka ili će različiti CAD softveri različito otvoriti jednu istu DXF datoteku.
Pomoću DXF formata se može opisati 2D geometrija i najčešće su to tehnički crteži, konture namenjene za isecanje na RNU mašinama (CNC mašine) ili tehničke ilustracije. Zbog ovako široke upotrebe, veliki broj vrsta softvera podržava ovaj format: specijalističi CAD (tekstilni, za dizajn, stolarski...), CAM, CAx, vektorski... Bez obzira na lošu specifikaciju i veliku upornost Autodeska da oteža konkurenciji rad, DXF je danas jedan od najčešćih formata za razmenu 2D geometrije. Mada, polako SVG format postaje sve popularniji, što je odlična stvar.
DXF format podržava 3D geometriju (puna tela, površi,...), ali je ova podrška na veoma niskom nivou.
DXF format je CAD, odnosno vektorski format što znači da se u njemu geometrija opisuje pomoću matematičkih metoda, a ne pomoću piksela. Slikovito objašnjeno ako zumirate ili skalirate geometriju opisanu DXF formatom nećete gubiti kvalitet kao kad zumirate fotografiju.
Specifikacija nekog formata definiše kako se objekti napravljeni u nekom softveru trebaju prevesti da bi ih neki drugi softver razumeo.
Ako Vas interesuje zvanična Autodeskova specifikacija DXF formata možete je pogledati na strani: DXF Reference (AutoCAD 2021)
U DXF specifikaciji je svakom tipu podatka (entitetu) dodeljen određeni grupni kod (Group code). Postoji 1071 grupnih kodova t.j. 1071 vrsta podataka koji se mogu definisati u DXF formatu. Na primer: grupni kod 40 predstavlja poluprečnik luka, 50 početni ugao luka, 51 krajnji ugao luka, kodovi 10, 20 i 30 predstavljaju X, Y i Z kordinate centra luka. Iza svakog tipa podatka t.j. grupnog koda, nalazi se vrednost u formi broja, broja u formatu pokretnog zareza ili niza znakova.
Unutrašnjost DXF datoteke je podeljena na sekcije:
Header – opšte informacije o datoteci t.j. metapodaci crteža,
Classes – podaci o bibliotekama softvera koji je napravio datoteku (danas se ova sekcija retko koristi),
Table – podaci o vrstama linija, bojama, slojevima, stilovima teksta...
Block – lista svih entiteta
Entity – aktualni podaci koji definišu svaki entitet izlistan u prethodnoj sekciji
Objects – lista ne-grafičkih entiteta
Terminate - ukazuje na kraj datoteke
Prednosti DXF formata:
besplatan i delimično otvoren
veliki broj softvera ima ugrađenu podršku za njege
mogućnost opisivanja velikog broja tipova podataka
Mane DXF formata:
Delimičn podrška – Proizvođači softvera često ne ugrade celu specifikaciju u svoj softver već samo najneophodniji deo. Ovo je problem koji malo korisnika primećuje jer je vidljiv samo ako često razmenjujete podatke i poznajete mogućnosti više CAD softvera. Ovaj nedostatak može izazvati velike probleme pošto će dva različita CAD softvera različito prikazati istu datoteku, nikad nećete znati da li su neki podaci izgubljeni tokom prevođenja, mogu da se pojave greške...,
Stara specifikacija - Pošto Autodesk ne obnavlja specifikaciju, DXF format ne ume da opiše nove mogučnosti,
Dimenzije – Unutar DXF datoteke ne postoji podatak o mernim jedinicama. Zbog ovog nedostatka često softveri traže ručni unos mernih jedinica pre početka uvoza DXF datoteke,
DXF nema podršku fontova na koje ste navikli u Windows-u,
DXF nema direktnu podršku debljine linija i šrafure. Npr. DXF format će šrafuru pretvoriti u primitive (linije, kružnice...), a podatak da se radi o šrafuri će se izgubiti.
Na pitanje da li treba razmenjivati CAD podatke pomoću DXF formata, odgovor je zavisi:
Ako koristite komercijalni CAD softver, verovatno ćete za razmenu tehničkih crteža koristiti DWG format, a ne DXF. Ako morate da koristite DXF format, verovatno će sve biti u redu, pošto je kompanija koja pravi Vaš CAD softver kupila specifikaciju od Autodeska. Problemi mogu nastati ako jedan od softvera koji učestvuju u razmeni ima samo delimično ugrađenu specifikaciju, ili postoji razlika u verzijama kupljene specifikacije.
Ako koristite besplatne 2D CAD softvere onda se mogu pojaviti problemi. Preporučujem Vam da prvo testirate razmenu, i tek ako je sve u redu počnete da koriste ovaj format. Što se FreeCAD-a tiče, on može da uveze i izveze DXF format, ali kvalitet prevođenja zavisi od nekoliko faktora. Više na ovu temu pročitajte na strani: Uvoz i izvoz DXF datoteka.