Tokom rada na tekstovima o CAD sistemima naišao sam na mnogo definicija ove tehnologije, gledajući ih onako razbacane po raznim knjigama, bilo mi ih je žao, te sam ih sakupio i napravio ovu kolekciju :-)
Definicije CAD sistema:
John Walker (osnivač kompanije Autodesk) je 1986 godine definisao CAD kao tehnologiju čiji je zadatak da pomoću računara omogući modeliranje fizičkih sistema (proizvoda), interaktivnu i automatsku analizu varijanti proizvoda i prikaz proizvoda u obliku pogodnom za proizvodnju.
Računarom podržano projektovanje (CAD) predstavlja projektovanje geometrijskog modela proizvoda uz pomoć računara.
CAD (Computer Aided Design) sistem je skup softverskih alata koji se koriste za automatizaciju aktivnosti tokom projektovanja i konstruisanja proizvoda.
Pod projektovanjem pomoću računara (CAD) smatramo sve aktivnosti obavljene pomoću računara koje imaju za cilj neki doprinos procesu projektovanja i konstruisanja.
CAD (Computer Aided Design), odnosno projektovanje pomoću računara je tehnologija koja se bavi primenom računarskih sistema prilikom stvaranja, modifikovanja, analize i optimizacije proizvoda (Groover i Zimmers 1984).
Projektovanje pomoću računara je vrsta projektovanja prilikom kojeg se pojedinačne promene opisa proizvoda i (ili) algoritma njegovog funkcionisanja, vrše interakcijom čoveka i računara (GOST 22487).
Sistemi za projektovanje pomoću računara ili CAD sistemi predstavljaju skup softverskih alata i tehnologija koji inženjerima pruža niz pogodnosti tokom rada na razvoju konstrukcije proizvoda. Te se pogodnosti ogledaju u automatskom izvođenju konstruktorskih operacija, kao što su iscrtavanje linija, formiranje tela, modifikacije, rad na bazama standardnih elemenata, razmena crteža i prostornih modela i sl. (Prof. Dr. Goran Devedžić - CAD/CAM Tehnologije)

Računarom podržano projektovanje (CAD – Computer Aided Design) podrazumeva korišćenje računarskih programa za izradu, izmenu, analizu i dokumentovanje 2D (dvodimenzionalnih) i 3D (trodimenzionalnih) grafičkih prikaza fizičkih modela objekata kao alternativu ručnim crtežima ili fizičkim prototipovima proizvoda.
CAD sistemi predstavljaju široku paletu računarskih programa koji se koriste za automatizaciju aktivnosti tokom projektovanja i konstruisanja proizvoda.
CAD sistemi su računarski programi u kojima se stvaraju 2D ili 3D grafički prikazi fizičkih objekata t.j. proizvoda.
Projektovanja pomoću računara (CAD) možemo definisati kao vrstu 2D ili 3D programa pomoću kojih inženjeri izrađuju tehničke crteže proizvoda ili modeliraju virtuelne 3D modele proizvoda.
CAD je računarski sistem koji obezbeđuje automatizovano i sinhronizovano odvijanje procesa projektovanja ili, pak, većine aktivnosti (geometrijsko modelovanje, analizu i proračun, izradu tehničkih crteža, i dr.). Ovi sistemi sadrže veći broj programskih modula koji su direktno povezani ili su u vezi sa bazom podataka. Korisnik sistema se nalazi u interaktivnom odnosu sa CAD sistemom pomoću kojeg unosi podatke i informacije, analizira dobijene podatke i donosi odluke.
Pod pojmom CAD se najčešće smatra interaktivni računarski grafički sistem, odnosno CAD softver.
Računarom podržano projektovanje (CAD) je skup metoda kojima se pomoću računara definiše geometrijska, funkcionalna, estetska i druga svojstva proizvoda.
Projektovanje pomoću računara (CAD - Computer Aided Design) podrazumeva korišćenje računarskih programa u cilju automatizacije procesa projektovanja i konstruisanja.
Računarom podržano projektovane (CAD) se primarno odnosi na grafičke programe u kojima se stvaraju virtuelni geometrijski modeli proizvoda (mašinski delovi i sklopovi, zgrade, elektonika i mehatronika...).
Većina ovih definicija smatra da CAD tehnologija obuhvata automatizuju svih procesa tokom projektovanja i konstruisanja. Na osnovu toga se može zaključiti da u CAD spada veliki broj vrsta programa, od onih koji su zaduženi za modeliranje oblika proizvoda do onih za analizu, simulaciju i optimizaciju (CAE programi, programi za analizu toleranciju, proračune fizičkih osobina...).
Isti zaključak možemo doneti ako pogledamo ruski naziv za CAD tehnologiju koji glasi САПР (Система автоматизированного проектирования, система автоматизации проектных работ). Ako se značenje ove skraćenice prevede na srpski jezik dobije se isto značenje - automatizacija projektovanja pomoću računara.
Tokom vremena iz CAD softvera su se CAE softveri izdvojili kao samostalni i većina inženjera ih danas smatra posebnom vrstom CA (Computer Aided) softverima, a ne podrgrupom CAD softvera.