Rešavanje problema razmene podataka između dva različita CAx sistema se svodi na prevođenje podataka o proizvodu jednog sistema u formu koju drugi sistem može da razume.
Od kvaliteta prevođenja zavisi ne samo koji će se podaci razmeniti već i njihov kvalitet. Postoje razni problemi koji mogu uticati na kvalitet razmenjenih podataka: gubitak tačnosti geometrije, prepoznavanje samo dela podataka, prepoznavanje u neupotrebljivoj formi...
Prevođenje podataka iz jednog sistema u drugi sistem obavljaju prevodioci (translators), a pošto CAD sistemi imaju međusobno različite strukture podataka (specifikacije), prevođenje mora da se obavlja u oba smera razmene podataka. Jednostavnije rečeno prevodioci treba da znaju da uvoze podatke u nekom formatu, a i da izvorne podatke izvoze u neki format.
Idealna razmena podataka se obavlja kada učesnici u nekom projektu koriste ne samo isti CAD softver već i iste verzije. Razmena podataka u ovom slučaju teče bez potrebe za prevođenjem podataka.
Danas postoji veliki broj proizvođača CAD sistema i teško je postignuti da svi koji učestvuju u nekom projektu koriste isti softver. Različiti sistemi prave podatke različitih formata stoga je kvalitetna razmena CAD podataka između svih učesnika imperativ.
Ako softveri koji učestvuju u razmeni podataka nisu isti, da bi se izvršila razmena potrebno je podatke prevoditi iz jednog formata u drugi.
Korisnicima CAD softvera su na raspolaganju 3 vrste razmene podataka:
pomoću izvornih formata (direktna),
pomoću formata jezgara,
pomoću neutralnih formata.
Pomoću izvornih formata - Direktna razmena
Razmena podataka pomoću prevodioca koji prevode izvorne formate CAD sistema se obično naziva direktna razmena. Kod direktne razmene CAD podataka softveri imaju u sebi ugrađene prevodioce za uvoz i izvoz izvornih formata nekog CAD softvera. Slikovito rečeno, ako u softver A treba uvesti podatke od softvera B, u softveru A se prilikom uvoza izabere format softvera B. Ako npr. koristite Inventor, a potrebno je da otvorite 3D model dela modeliranog u NX-u, u Inventoru prlikom uvoza izaberete format datoteka programa NX (.prt).
Razmena pomoću izvornih datoteka je najkvalitetnija vrsta razmene CAD podataka. Prvi razlog tome je što su prevodioci kvalitetni jer su pravljeni na osnovu specifikacija formata koje direktno međusobno razmenjuju proizvođači softvera. Drugi razlog tome je što se direktnom razmenom često pored geometrijskih podataka mogu razmeniti i ostale vrste podataka koji su bitni za 3D model (istorijsko stablo, metapodaci, materijal,...). Koji će se podaci razmenjivati zavisi od dogovora proizvođača softvera. Pošto proizvođači softvera nisu preterano zainteresovani za potpunu razmenu podataka, najčešće se razmena svodi samo na geometriju.
Kod direktne razmene između dva različita softvera, svaki softver mora da ima svog prevodioca, t.j. u razmeni učestvuju dva prevodioca, jedan za prenos od prvog ka drugom, drugi za prenos od drugog ka prvom. Svaki prevodilac bi trebalo da uvozi i izvozi format softvera sa kojim hoće da razmeni podatke. Ovo je idealni slučaj u kome su oba softvera potpuno nezavisna jedan od drugog i prilikom razmene oba mogu nezavisno uvesti i izvesti format drugog. U praksi ovo često nije slučaj i softveri poneka mogu npr. samo uvoziti neki izvorni format, a ne i izvoziti - ili naopačke.
Na sledećoj slici možete videti dijagram kako bi izgledala direktna razmena između 5 CAD sistema. Dvostruka strelica implicira da je za razmenu između dva sistema potrebno imati dva prevodioca.

Dijagram razmene CAD podataka pomoću izvornih formata - Direktna razmena
Na osnovu dijagrama možemo zaključiti da ako imamo n različitih CAD sistema potrebno je obezbediti n(n-1) prevodioca, jer postoji n(n-1)/2 parova koji mogu međusobno razmeniti podatke. Ako na primer imamo 10 različitih sistema koji učestvuju u razmeni, potrebno je razviti 90 različitih prevodioca. Iz prethodnog primera se vidi najveći nedostatak direktne razmene podataka, a to je potreba za velikim brojem prevodioca. Svako uvođenje novog sistema u razmenu povećava broj prevodioca za 2n.
Da bi se napravio prevodilac potrebna su finansijska sredstva i dobra volja za dogovor proizvođača softver. Posledica ovoga je da softveri nemaju napravljene prevodioce za sve CAD softvere, i često se u praksi umesto direktne, koristi razmena pomoću neutralnih ili formata jezgara.
Direktna razmena je skoro nemoguća sa besplatnim CAD softverima. Zašto je to tako, verovatno postoji nekoliko razloga, a za neke od njih bolje da ćutim.
Pomoću neutralnih format
Da bi se smanjio broj neophodnih prevodioca razvijena je metoda razmene podataka pomoću neutralnih formata koji su potpuno nezavisni od CAD sistema.

Neutralna razmena podataka
Kod neutralnog pristupa razmena se obavlja pomoću neutralnog formata datoteka koji služi kao neka vrsta posrednika između softvera. Da bi se obavila neutralna razmena podataka svaki softver ima prevodilac za uvoz/izvoz samo neutralnog formata datoteke, što smanjuje broj potrebnih prevodioca ako u razmeni raste broj učesnika sa različitim softverima. Praktično rečeno, ako želite da pošaljete nekome Vaš 3D model potrebno je da ga izvezete u neutralni format, a drugi učesnici Vašu datoteku u neutralnom formatu uvoze u svoje softvere. Prevodilac unutar sebe ima dva dela, predprocesor koji prevodi izvorne podatke u neutralni format i postprocesor koji neutralni format podataka prevodi u koliko je moguće izvorni. Analogija neutralnim CAD formatima je engleski jezik. Ako se zajedno nađe u grupi nekoliko ljudi različitih nacija, nije potrebno znati jezike svakog od njih, već je dovoljno da svako zna engleski.
Na sledećoj slici možete videti dijagram kako bi izgledala razmena podataka pomoću neutralnog formata između 5 CAD sistema.

Dijagram razmene CAD podataka pomoću neutralnih formata
Na osnovu dijagrama možete videti da je za razmenu podataka između n sistema, potrebno n predprocesora i n postprocesora, a za svaki novi sistem je potrebno dodati samo jedan prevodilac t.j. predprocesor i postprocesor.
Iz navedenog je jasno da je za neutralni način razmene podataka potreban mnogo manji broj prevodilaca, što je velika prednost ovog načina razmene. Sa druge strane prednosti direktne razmene su brzina, kvalitet i manje datoteke sa prevedenim podacima.
Pomoću neutralnih formata moguća je razmena ne samo geometrijskih već i svih ostalih vrsta podataka (pomoćni, tehnološki, inženjerski...), ali kompanije koje proizvode CAD softvere baš i ne žure sa ugradnjom ovih mogućnosti u svoje proizvode. Više informacija na ovu temu možete pročitati na strani: STEP neutralni 3D CAD format.
Pomoću formata jezgra
Ovaj način je sličan prethodnom, a jedina razlika je što softveri za razmenu ne koriste neutralni format podataka, već format CAD jezgra. Svaki 3D CAD softver je napravljen pomoću nekog CAD jezgra, a svako jezgro ima svoj format za smeštanje podataka u vidu datoteke. Datoteke Parasolid jezgra imaju ekstenziju .x_t ili .x_b, ACIS jezgra .sat, Open.Cascade jezgra .Brep, C3D jezgra .c3d…
Softveri koji su napravljeni na istom jezgru odlično razumeju format jezgra, pošto je to njihov unutrašnji format za predstavljanje geometrijskih podataka.
Jedan od najvećih nedostataka ovog načina razmene je što uglavnom omogućuje samo razmenu geometrije. Sa druge strane kod ove vrste razmene teško da će da dođe do neke greške ili gubljenja podataka, pošto se razmena vrši koristeći zajednički „unutrašnji“ format podataka za oba softvera.
U praksi se sreće nekoliko nedostataka koji bitno utiču na dalji rad sa prevedenim CAD podacima:
Gubitak istorije modeliranja – prilikom uvoza 3D modela iz nekog drugog softvera ne uvozi se istorija modeliranja što usložnjava rad sa uvezenim 3D modelima.
Delimična ili nikakva asocijativnost – promene napravljene na originalnoj datoteci se propagiraju samo učesnicima u razmeni koji koriste isti 3D CAD softver.
Razmenjuju se uglavnom samo geometrijski podaci.
Gubitak podataka – često se prilikom razmene izgube neki podaci jer prevodioci prosto nisu isprogramirani da ih prevedu. Izgubiti se ne moraju samo podaci, već i tačnost geometrije. Često se dešava da korisnik CAD softvera nije ni svestan da su neki podaci izgubljeni ili da je tačnost nekih složenih površi smanjena.