U zavisnosti od faze životnog ciklusa proizvoda, generišu se i razmenjuju različite vrste podataka.
U početnim fazama dok se novi proizvod razvija, veći naglasak je dat na razmenu geometrijskih podataka, dok su ostale vrste podataka važne u kasnijim fazama životnog ciklusa proizvoda.
Postoji nekoliko vrsta podataka pomoću kojih se opisuju karakteristike nekog proizvoda:
Konstruktorski podaci (nastaju u CAD softverima) – Opisuju geometrijske karakteristike proizvoda. Često se sreću pod terminima geometrijski ili topološki podaci. Nosilac konstruktorskih podataka je 3D model.
Pomoćni podaci (nastaju u CAD softverima) - Boja, merne jedinice, osvetljenje, podešavanja, šablon za crtež... U zavisnosti od softvera može da postoji veliki broj tipova pomoćnih podataka i najčešće su ugrađeni u datoteku 3D modela.
Inženjerski podaci (nastaju u CAE softverima) – Odnose se na fizičke karakteristike proizvoda (analiza proizvoda metodom konačnih elemenata, rezultati analize, optimizacija...)
Tehnološki podaci (nastaju u CAM softverima) – Odnose se na proizvodnju (tolerancije, putanje alata, alati, vrste operacija…)
Ostali podaci (nastaju u ostalim CAx softverima) - Podaci koje generišu ostale službe u preduzeću: kontrola, marketing, montaža...
Najveći deo razmene CAD podataka otpada na konstruktorske i pomoćne podatke, što je i logično pošto su 3D CAD softveri najrasprostranjeniji CAx softveri, a 3D modeli koje oni generišu su nosioci oblika proizvoda, a on je ulazni podatak za većinu ostalih službi u preduzeću (t.j. ostale vrste softvera t.j. ostale faze životnog ciklusa proizvoda).