Razmena CAD podataka može za posledicu imati veoma skupe greške, ali u većini slučajeva one se mogu veoma lako izbeći znanjem, testiranjem i iskustvom.
Potrebno znanje iz ove oblasti možete veoma lako dobiti ako pročitate sve članke koje sam objavio unutar ove kategorije, a praktične savete ću probati da opišem na sledećim stranicama. Testiranje je na Vama.
U odnosu na vrstu geometrije koju mogu opisati 3D formati se mogu podeliti na poligonalne i CAD (boundary representation (B-Rep)). CAD geometrija je definisana matematičkim modelima i ona je mnogo preciznija od poligonalne koja aproksimira površinu popločavanjem sa mnogouglovima t.j. poligonalnom mrežom.
Većina CAD softvera može da izveze 3D modele i u CAD i u poligonalne formate. Sa druge strane, softveri za 3D modeliranje mogu da izvezu 3D modele samo u poligonalnim formatima. Razlog ovome je veoma jednostavan, softveri za 3D modeliranje u sebi nemaju ugrađeno B-rep jezgro i oni jednostavno ne razumeju matematičke modele pomoću kojih su opisani CAD 3D modeli.
Pre nego što pristupite razmeni 3D modela, potrebno je postaviti nekoliko jednostavnih pitanja:
koju vrstu 3D modela je potrebno razmeniti: CAD, poligonalni, za 3D štampanje...
između kojih vsti softvera je potrebno obaviti razmenu: softveri imaju ugrađene samo neke od prevodilaca i uvek je pre razmene potrebno proveriti koje formate podržavaju
da li je pored samog 3D modela, potrebno razmeniti još neke podatke: ako želite da razmenite na primer 3D model koji treba štampati da li je potrebno razmeniti boju i materijal, ili na primer ako želite da razmenite 3D model da li je potrebno razmeniti i 3D kote
koju preciznost treba postići: na primer, ako izvozite 3D model koji treba štampati veoma bitan podatak je preciznost mreže, ili na primer ako želite da izvezete deo u CAM softveri nema potrebe da pretvarate deo u neki od proizvodnih poligonalnih formata pošto CAM softveri znaju da uvoze CAD 3D modele...
Na sledećim stranicama sam probao da odgovorim na sva ova pitanja, t.j. da probam da sumiram i pretvorim svu dosadašnju pisaniju u jednostavne praktične savete. Da bi ste se što lakše snašli napravio sam nekoliko kategorija:
Pre razmene uvek se treba prvo zapitati čemu će služiti 3D model koji je potrebno razmeniti, jer postizanjem nepotrenog kvaliteta razmene bespotrebno se gubi vreme, novac, prostor na hard disku...
Ako se na primer bavite proizvodnjom delova na CNC mašinama (RNU mašinama) ili uslužnim 3D štampanjem Vama treba samo oblik t.j. geometrija dela. Nemate potrebe da rešavate kako da uvezete istoriju modeliranja, metapodatke i sl. Isti savet važi i za ljude koji se bave 3D modeliranjem, pre razmene razmislite da li Vam je potreban samo 3D model ili je potrebno razmeniti i teksture, svetla, rigovanje... Pametna strategija Vam može uštedeti mnogo vremena i novca.
Ako odredite da su Vam potrebni i ne-geometrijski podaci vodite rauna o dve stvari:
Ako je potrebno mnogo puta razmeniti podatke onda je celishodno pronaći rešenje koje će automatski razmenjivati podatke koji su Vam potrebni.
Ako potrebno samo jedanput ili samo nekoliko puta razmeniti podatke, vodite računa da ćete možda više vremena i novca utrošiti na pronalaženje automatskog rešenja nego što bi ste utrošili da ste razmenili samo geometriju a onda ručno definisali potrebne ne-geometrijske podatke.
Silazna kompatibilnost se kod razvoja softvera ne poštuje. Ovo u praksi znači da korisnik sa starom verzijom softvera može imati problema ako proba da uveze podatke sačuvane sa najnovijom verzijom softvera. Zbog ovog razloga neki softveri ugrađuju mogućnost biranja verzije formata prilikom razmene podataka. Ako naiđete na ovaj problem najjednostavnije je da zamolite drugu stranu da izveze 3D model u neku od starijih verzija.
Neki softveri imaju ugrađene mogućnosti podešavanja (settings, options) uvoza i izvoza. Ako Vam se desi da ne uspevate da uvezete ili izvezete neki 3D model, često možete rešiti problem podešavanjem opcija uvoza i izvoza. Ako razmenjujete sa nekim 3D modele, korisno je poslati drugoj strani opcije podešavanja koje ste koristili prilikom izvoza 3D modela.
Dosta često sam bio primoran da uvozim 3D modele u razne softvere i mogu Vam reći da ako dođe do problema, nemojte se predavati jer skoro uvek se može isčeprkati neko rešenje... Sa druge strane ako je posle razmene CAD podataka potrebno mnogo vremena trošiti na popravku 3D modela razmislite o nekom praktičnijem rešenju.
Jedno od najboljih rešenja za razmenu svih vrsta podataka je PDM sistem, ali na žalost ovo rešenje mogu sebi poriuštiti samo bogata preduzeća.