Krajem prošlog veka, paralelno sa automtiazacijom proizvodnje pomoću računara, svetskom proizvodnjom su zbog globalizacije počele dominirati ogromne multinacionalne kompanije.
Zbog svoje veličine i kapitala koji poseduju, velike kompanije najbolje iskorišćavaju mogućnosti koje im pruža globalizacija. One danas, pored robe široke potrošnje, proizvode najskuplje i najsloženije proizvode i vremenom su postale toliko velike da se sastoje od ogromnog broja delova koji su često geografski veoma udaljeni jedan od drugog. Zbog obima posla za ove kompanije veliki broj podizvođača uslužno projektuje, konstruiše, proizvodi...
Ovako veliki broj raznih učesnika u proizvodnji i raznorodnost podataka koje oni proizvode stvorila je potrebu za kvalitetnom razmenom podataka o proizvodima i procesima. Može se slobodno reći da su velike multinacionalne komapanije najveći uzrok zašto se danas toliko razmenjuju CAD podaci. Pošto su one i veliki kupci CAx sistema, one zajedno sa proizvođačima najviše utiču i na načine rešavanja problema koji nastaju prilikom razmene podataka.
Da bi izbegle velike probleme u razmeni podataka, velike kompanije obično teže da svi njeni delovi koriste iste softvere (isti proizvođač). Ako to nije slučaj, obično se teži da iste softvere imaju delovi kompanije i spoljašnje firme koje učestvuju u razvoju proizvoda (projektovanje i konstruisanje). Razlog ovome je jednostavan, razvoj novog proizvoda je najkritičnija faza životnog ciklusa proizvoda i eventualne greške u ovoj fazi mogu kompaniju skupo koštati u budućnosti.
Što se tiče proizvodnje, obično se unutar komapanija koristi isti CAD/CAM/CAE (Catia, Creo, NX...) sistem tako da je razmena podataka između tehnologa i konstruktora na veoma visokom nivou. Zasebni slučajevi su kada za kompaniju neko preduzeće uslužno proizvodi delove ili kada kompanija kupuje od nekog već gotove delove i sklopove.
Preduzeća koje samo proizvode delove za veliku kompaniju mogu, ali i ne moraju da imaju isti softver. Obično su to specijalizovane firme za brzu proizvodnju delova na RNU mašinama i one uslužno proizvode delove i sklopove za veliki broj kompanija. Da bi imale kvalitetnu razmenu CAD podataka ovakve firme često koriste nekoliko CAD/CAM sistema. Preduzeća koja nemaju isti softver kao kompanija za koju proizvodene, ako drugačije nije moguće, za razmenu podataka obično koriste neutralne CAD formate.
Poseban slučaj su preduzeća koja proizvode i prodaju gotove, odnosno spremne za ugradnju delove i sklopove (mašinski elementi, motori, sedišta, ekrani...). Ovakve firme su se specijalizovale za serijsku proizvodnju i svi proizvođači finalnih proizvoda od njih kupuju gotove podsklopove i na taj način štede jer ne moraju sami da ih razvijaju i proizvode. Ovakva preduzeća ne moraju mnogo da brinu oko razmene CAD podataka. Ona imaju svoj nezavisni razvoj i proizvodnju, i njihova razmena podataka se sa drugim preduzećima uglavnom svodi na razmenu realnih, ali pojednostavljenih 3D modela koji kupci ugrađuju u 3D modele svojih proizvoda.
Obim podataka koji se generiše unutar velikih kompanija je izuzetno velik i da bi se moglo kvalitetno upravljati njima nepohodno je koristiti PDM sistem. PDM sistem je obično od istog proizvođača kao i CAD sistem. Velike kompanije pomoću PDM softvera sprečavaju veliki deo problema koji mogu nastati usled loše komunikacije i razmene podataka.