Moderno doba je preselilo CAD softvere iz ruku mašinaca, matematičara, elektroničara... u ruke menadžera, advokata... pa su i događaji na ovom tržištu postali adekvatni takvoj situaciji.
Od 2000. pa naovamo u svetu 3D CAD-a nema više "stručnih" revolucionarnih događaja već se sve uglavnom svodi na biznis. Nove mogućnosti u softverima imaju više funkciju da budu korisne na prezentaciji nego u praksi, većina dešavanja na tržištu se tiču kupovine firmi, CAD/CAM/CAE softveri se smatraju zaokruženim i razvijaju se sporedne administrativne stvari,... iliti, presipa se iz šupljeg u prazno ne bi se našla neka mala neiskorišćena ideja koja će povećati prodaju za neki procenat. Po meni, dve najbitnije stvari koje su se desile na tržištu posle 2000. su pojava besplatnih CAD softvera i pojava T-Splajn tehnologije. Da, pozitivno je i to, što je nastavljen trend nastajanja kvalitetnih i jeftinih softvera koji je počeo 90. prošlog veka.
2000 – Sketchup – Firma Last software je na tržište izbacila 3D CAD softver Sketchup. Ova firma je kasnije sarađivala sa kompanijom Google na razvoju Google Earth program, što je rezultiralo preuzimanjem firme Last software od strane Google-a. Nešto se kasnije izjalovilo u planovima i 2012. Google je prodao softver Sketchup kompaniji Trimble
2000 – ACIS - Kompanija Dassault Systemes je kupila kompaniju Spatial Technology vlasnika ACIS jezgra za modeliranje punim telima
2001 – UGS – Kompanija EDS je promenila ime firme Unigraphics solution na UGS i kupila kompaniju SDRC proizvođača softvera I-DEAS. Transakcija je iznosila 950 miliona dolara. Obe kompanije su spojene u kompaniju EDS PLM Solutions. Softveri Unigraphics i I-DEAS su počeli polako da se spajaju u softver NX. Softver NX i Catia su danas najači CAx softveri na tržištu. Sa njima može da se donekle poredi samo Pro/E (danas PTC Creo). Jedan od razloga za kupovinu kompanije SDRC je bio i to što je ona bila vlasnik izuzetno kvalitetnog PDM softvera Metaphase (danas Teamcenter).
2001 – Izašla je prva verzija besplatnog softvera za 3D modeliranje Wings3D
2002 – NX – Izašla je prva verzija softvera NX koji je nastao spajanjem Unigraphics-a i IDEAS-a
2002 - Blender postaje softver otvorenog koda - Ton Roosendaal je u julu 2002. osnovao neprofitnu kompaniju Blender Foundation čiji je osnovni zadatak trebao da bude razvoj i promocija Blender softvera. Roosendaal je 2002. započeo kampanju prikupljanja novca sa idejom da proglasi Blender za softver otvorenog koda ako se skupi 100000€. Početkom septembra, Roosendaal je objavio da je novac sakupljen i da je Blender postao softver otvorenog koda. Ovo se ispostavilo kao odličan potez za zajednicu koja se bavi 3D modeliranjem, jer je danas Blender odličan besplatan softver koji koriste ne samo zaljubljenici u 3D modeliranje već i veliki broj firmi.
2002 - ZWCAD – Izašla je prva verzija kineskog 2D CAD softvera ZWCAD
2003 – FreeCAD - Juergen Riegel je na OpenCasCade forumu objavio da je razvio početnu verziju besplatnog 3D CAD (CAx) softvera FreeCAD koji će se bazirati na besplatnom jezgru OpenCasCade.
2003 – T-Splines – U 2003. razvijen je T-Splajn (T-splines) matematiči model za predstavljanje slobodnih površi (Freeform surfaces). Tokom 2004 osnovana je firma T-Splines a T-splajnovi su 2007. patentirani. T-Splajnovi su praktično tehnologija koja spaja NURBS i poligonalne mreže t.j. lepše rečeno, modelirate složene “organske” površi kao pomoću poligonalnih mreža a onda ih samo pomoću jedne alatke transformišete u NURBS glatke površi. Kompanija T-Splines je napravila plugin za Rhinoceros softver, i mogu Vam reći, u to vreme to je bio neverovatni doživljaj tako lako modelirati tako složene NURBS površi. Neke od 3D modela koje sam tada uradio možete videti na mom sajtu Craftsmanspace. Na žalost Autodesk je kupio firmu T-Splines i ugradio je T-Splajnove u svoje proizvode. Bilo je potrebno 10 fodina da polako svi drugi bitni 3D CAD softveri ugrade ovu tehnologiju.
2004 – Kompanija EDS je prodala kompaniju EDS PLM Solutions grupi privatnih kompanija. Ove kompanije su vratile ima ponovo na UGS. Kompanije su radile na restruktuiranju firme UGS sa namerom da je prodaju po mnogo većoj ceni, što se na kraju i desilo.
2005 – Tecnomatix - Kompanija UGS je kupila Tecnomatix, čuveni softver za simulaciju procesa u fabrikama, simulaciju robota, simulaciju zadataka koje obavlja čovek...
2005 - Altium Designer – Kompanija Protel Systems Pty Ltd. (kasnije samo Altium) razvila je EDA softver Altium Designer. Softver je razvijen na osnovu svog DOS programa koji se zvao Protel PCB.
2007 - Synchronous Technology – Kompanija UGS je predstavila tehnologiju direktnog modeliranja koju je nazvala Sinhrona tehnologija (Synchronous Technology). Danas skoro svi značajni 3D CAD softveri imaju u sebe ugrađeno direktno modeliranje.
2007 – Grasshopper - Izašao softver Grasshopper koji je danas jedan od najmoćnijih softvera za proceduralno modeliranje. Grasshopper je dodatak za Rhino 3D softver, on nije samostalni softver.
2007 – CoCreate – Kompanija PTC je kupila kompaniju CoCreate. Kompanija je proizvodila 3D CAD softver istog imena, a tokom 80. prošlog ona je bila CAD ogranak firme HP
2007 – Siemens PLM – Kompanija Siemens AG je za 3,5 milijarde dolara kupila kompaniju UGS i promenila joj ime na Siemens PLM.
2007 – SpaceClaim – Izašla je prva verzija 3D CAD softvera SpaceSlaim
2008 - nanoCAD – Firma NanoSOFT je izbacila na tržište prvu verziju ruskog 2D CAD softvera nanoCAD
2010 – PTC Creo – Kompanija PTC je objavila da je promenila ime svog softvera Pro/ENGINEER na PTC Creo. Zašto je to učinjeno, verovatno samo menadžeri znaju. Verujem da su sastančili danima, angažovali 17 firmi za istraživanje mišljenja korisnika i 20 PR stručnjaka i na kraju posle potrošenih 10 miliona dolara došli do imena Creo.
2010 - LibreCAD – Tokom 2010, deo QCAD zajednice je na osnovu otvorenog koda programa QCAD napravio besplatan softver LibreCAD. LibreCAD ima slične mogućnosti kao QCAD, ali mu je interfejs moderniji, lakši je za učenje i upotrebu…, mada, oba programa su odlična.
2010 – ZW3D – Kineska komapanija ZWSoft proizvođač 2D CAD softvera ZWCAD je od američke firme VX Corporation kupila 3D CAD jezgro Overdrive. Ovde treba napomenuti da ZWSOFT nije kupila kod jezgra i pravo na korišćenje, već je kupila kompletno jezgro i postala njegov vlasnik. Godinu dana kasnije ZWSOFT je izbacila na tržište 3D CAD softver ZW3D.
2013 – Fusion 360 – Autodesk je svetu predstavio svoj novi 3D CAD/CAM/CAE/PCB softver Fusion 360.
2014 - Autodesk je kupio firmu Delcam, proizvođača softwera PowerMILL, PowerSHAPE i ArtCAM
2014 – ANSYS – Kompanija specijaliziraba za proizvodnju CAE softvera ANSYS kupila je SpaceClaim za 85 miliona dolara.
2015 – Izašla je prva verzija 3D CAD softvera namenjenog za rad u oblaku Onshape. Softver može da radi preko web pretraživača ili pomoću Android ili iOS aplikacija. Kasnije, 2019. je firma PTC kupila firmu Onshape za 470 miliona dolara.
2017 - ArtCAM – Autodesk je kupovinom firme Delcam došao u vlasništvo odličnog "umetničkog" CAD/CAM programa ArtCAM. Pošto mu taj softver nije trebao, najavio je da će ga ugasiti, što je izazvalo veliku buru u javnosti. Na kraju ga je Autodesk prodao firmi Carveco, koja je nastavila da razvija i prodaje ArtCAM, samo mu je promenila ime na Carveco.
2018 – nanoCAD – Kompanija NanoSOFT je izbacila verziju svog programa nanoCAD sa 3D CAD modulom. 3D CAD modul je napravljen pomoću C3D jezgra koje je u vlasništvu kompanije Ascon.