Uloženi resursi u istraživanje i razvoj su počeli davati rezultate, i tokom 60. su se pojavili u velikim kompanijama prvi računari, NC mašine i CAD sistemi namenjeni za automatizaciju procesa razvoja i proizvodnje novih proizvoda.
Predstavnici prve generacije CAD sistema su bili ograničenih kapaciteta i služili su samo za crtanje tehničkih crteža. To su bili monohromatski grafički terminali koji su mogli samo napraviti 2D geometriju i manipulisati njome. Svrha ovih CAD sistema u početku je bila da zamene crtaću tablu t.j. da oslobode inženjera velikog broja koraka koji se ponavljaju prilikom pravljenja crteža. Ovako uska primena prvih CAD sistema ne treba da čudi, jer su oni u to vreme bili sposobni samo da crtaju jednostavne oblike pomoću linija i kružnica.
Pojava DAC-1 i Sketchpad CAD sistema su dokazali da je moguće koristiti računar i CAD sistem za automatizaciu izrade tehničkih crteža. Pomoću grafičkog interfejsa CAD sistema i optičke olovke korisnik je mogao crtati, pomerati i modifikovati geometrijske elemente na ekranu. Grafički interfejs je omogućio da se programi vizuelno kontrolišu, što je kasnije veoma uticalo na razvoj ne samo kompjuterske grafike, već i na razvoj operativnih sistema i softvera.

Računar UNIVAC
U ovo vreme veliko ograničenje u razvoju CAD sistema je bio hardver, koji je bio izuzetno skup, slabih performansi a trošio je za današnje vreme neverovatne količine električne energije. Osim univerziteta pristup računarima su imale samo najveće i najbogatije kompanije iz vojne t.j. avio i auto industrije. Uložen novac u istraživanje i razvoj CAD sistema se ovim kompanijama polako počeo isplaćivati kada su tokom 1960., jedna po jedna, počele ne samo predstavljati svoje CAD sisteme već ih polako i implementirati u svoje kompanije. Tako je McDonnell-Douglas razvio sistem CADD (1966), Ford je razvio sistem PDGS (1967), Lockheed je razvio CADAM (1967)… Prvi CAD sistemi nastali tokom prve polovine 60. su bili 2D CAD sistemi zaduženi za automatizaciju izrade tehničkih crteža a u drugoj polovini.
Pored velikih kompaniji veliki doprinos razvoju CAD sistema su dali i univerziteti. Ovde treba prvo spomenuti Matematičku laboratoriju univerziteta MIT (Massachusetts Institute of Technology - Mathematical Laboratory (now the Department of Computer Science)) i računarsku laboratoriju na Kembridž univerzitetu (Cambridge University's Computing Laboratory Takođe, treba spomenuti i francuske naučnike Pierr Bezier i Paul de Casteljau koji su u to vreme razvili matematičke metode koje su kasnije omogućili modeliranje složenih 3D kriva i površina u CAD sistemima. Radovi ova dva naučnika su dali osnovu CAD sistema namenjenih za modeliranje i NC obradu složenih površina koje se pojavljuju u proizvodnji aviona i automobila.
Vođe timova i njihovi saradnici koji su tokom 60. dali najveći doprinos nastanku prvih CAD sistema su kasnije osnovali svoje privatne firme i one su odigrale veoma bitnu ulogu u daljem razvoju ovih sistema tokom 70. i 80. Ovde treba spomenuti ljude kao što su Dr. Patrick j. Hanratty, Ivan Sutherland, Ed Catmull…
Većina CAD sistema koji su nastali tokom 60. nisu bili komercijalni. Sistemi nastali na univerzitetima su se koristili za istraživnja a sistemi nastali u velikim kompanijama su se koristili samo unutar njih. Prvi komercijalni sistem je nastao polovinom 60., sistem se zvao Digigraphics i razvila ga je firma Control Data Corporation.
Značaj 60. godina je ogroman za razvoj CAD sistema ne samo zbog nastanka prvih CAD softvera, već i zbog uticaja koji su ovi softveri imali na razvoj hardvera. Polako su počeli da nastaju komercijalni računari koji su bili sposobni da odgovore zahtevima ovih složenih programa. Veliko interesovanje i uložen novac u računare i računarsku grafiku uzrokovali su brz razvoj CAD industrije, a samim tim i nastanak firmi čija je delatnost bila samo razvoj i prodaja CAD sistema. Krajem 60. polako nastaju komercijalne firme koje će tokom 70. i 80. polako istisnuti velike korporacije iz avio i auto industrije i početi vladati CAD tržištem. Ovde bi spomenuo firme poput Applicon, Auto-trol, Computervision, Evans & Sutherland, SDRC (Structural Dynamics Research Corp.), United Computing had been established...