Tokom 80. CAD desili su se značajni događaji kao što su pojava PC računara, pojava B-rep jezgara koja su se mogla integrisati u softvere, pojava kvalitetnih i modernih 3D CAD softvera...
Ovi događaji su bili presudni u stvaranju modernih 3D CAD sistema koje mi danas poznajemo.
1981 – IBM PC – Nastanak personalnog računara 1981. je izazvao velike promene na CAD tržištu jer je svojom niskom cenom omogućio da računar bude pristupačan velikom broj inženjera. Tokom 80. PC računari još nisu imali dovoljno snage da pokreću 3D CAD softvere, ali su bili dovoljno kvalitetni za 2D CAD softvere što su neke firme iskoristile.
1982 – AutoCAD - Autodesk je 1982 godine izbacio na tržište prvu verziju 2D CAD programa AutoCAD. AutoCAD je prvi komercijalni 2D CAD softver koji se mogao pokrenuti na PC računaru. Ostali CAD paketi zahtevali su skupe grafičke radne stanice, što je bila glavna prepreka da CAD sistemi uđu u male firme. Kompaniju Autodesk koja stoji iza AutoCAD-a, osnovao je 1982 godine John Walker. Zajedno sa još 15 suosnivača, započeo je razvoj pet različitih računarskih aplikacija za automatizaciju kancelarijskog poslovanja. Najuspešnija među njima, AutoCAD, prikazana je na sajmu COMDEX u Las Vegasu kao prvi CAD program na svetu koji se pokretao na običnom PC računaru. Za samo 4 godine, AutoCAD je postao naprodavaniji CAD softver, i do danas drži tu poziciju.
1982 – CADRA 2D CAD - Na tržištu se pojavio 2D CAD softver CADRA firme Adra Systems.
1982 – U bioskopima se pojavio Tron, prvi film koji je koristio računarsku grafiku.
1982 - I-DEAS (Integrated Design and Engineering Analysis Software) – Pojavio se CAD sistem I-DEAS firme SDRC (Structural Dynamics Research Corporation). Ideas je 80-ih i 90-ih postao jedan od velikih igrača na tržištu, jer su ga počele koristiti kompanije Ford i General Motors. I-deas je bio zastupljen i u Srbiji a korsitile su ga firme poput Fabrike aviona Utva, FOD Bor, Lola...
1983 – Alias 3D - Pojavila se prva verzija softvera Alias 3D Design koji je bio namenjen za pravljenje fotorealističnih 3D modela. Malo kasnije je Alias postao jedan od najznačajnijih CAD softvera za površinsko modeliranje.
1983 - UniSolids - Kompanija United Computing je razvila softver UniSolids, jedan od prvih softvera za 3D CAd modeliranje punih tela (Solida)
1983 - VersaCAD - Kompanija T&W Systems je izbacila na tržište program VersaCAD. VersaCAD je bila PC verzija softvera CADapple. CADapple je bio 2D CAD softver razvijen za Apple II računare i koji je u to vreme imao veću funkcionalnost od AutoCAD-a
Na sledećem videu možete videti kako su izgledali CAD softveri početkom 80. prošlog veka.
1984 – Radar CH kasnije ArchiCAD – Gabor Bojar je razvio prvi BIM softver za personalne računare ArchiCAD. ArchiCAD je poznat i po tome što je to bio prvi CAD softver za PC računare koji je bio sposoban da generiše i 2D i 3D geometriju.
1984 - Microstation - Osnovana kompanija Bentley Systems koja je na razvila CADD (Computer aided design and drafting) softver Microstation. Softver je bio baziran na Intergraph-ovom softveru IGDS i mogao je da radi na PC računarima. Microstation je kasnije postao jedan od vodećih CAD softvera za projektovanje postrojenja, građevinskih objekata, infrastrukture...
1984 - Kompanija Hewlett-Packard je osnovala kompaniju CoCreate Software i počela je da razvija i prodaje CAD/CAM softver CoCreate.
1984 - Postalo je jasno da IGES ne može da odgovori zahtevima modernog tržišta tako da se počelo razmišljati o njegovoj kvalitetnijoj zameni. Prvo je nastao PDDI (Product Definition Data Interface) nesutralni format za razmenu CAD podataka, a onda 1984 PDES (Product Data Exchange Specification) format. Bili su to eksperimenti na osnovu kojih je kasnije stvoren STEP neutralni format za razmenu CAD podataka.
1984 - U francuskoj je razvijen neutralni format za razmenu CAD podataka SET format (Standard for Exchange and Transfer). U to vreme SET format je predstavljao unapređenu verziju IGES formata i bio je namenjen za razmenu CAD/CAM podataka. Ovaj neutralni CAD format se više ne koristi.
1985 – CADKEY - Firma Micro Control System je razvila softver CADKEY. CADKEY j radio na DOS operativnom sistemu i bio je to jedan od prvih CAD programa za PC računare koji je imao 3D mogućnosti. Zbog svojih mogučnosti i za to vreme inovativne prodaje, za 10 godina CADKEY je imao preko 250000 korisnika. CADKEY program postoji i danas, sada se zove KeyCreator i ne predstavlja bitnog igrača na tržištu.
1985 – Microstation – Pojavila se prva verzija softvera Microstation komapanije Bentley.
1985 - OrCAD - Kompanija OrCAD Systems Corporation razvila je softver SDT (Schematic Design Tools) na osnovu kog je nastao poznati EDA softver OrCAD
1986 - TurboCAD - Izašla je prva verzija 2D CAD programa TurboCAD.
U SSSR-u je firma Krona razvila prvi CAM sistem Katran.
- 1986 - ADINA - Dr. Klaus-Jürgen Bathe je osnovao firmu ADINA R & D, Inc. koja je trebala da bude zadužena za razvoj danas poznatog softvera za proračune metodom konačnih elemenata ADINA. Dr. Bathe je ovaj softver počeo da razvija 1974.
1987 – U SSSR-u je nastao softver Kredo. Ovaj program se računa kao prvi korisnički CAD/CAM softver nastao u SSSR-u. KREDO je služio za projektovanje puteva.
1987 - U SSSR-u je firma ELgra razvila 2D CAD sistem CherryCAD.
1987 – Pro/Engineer – Na tržištu se pojavio softver Pro/Engineer koji je razvila firma PTC (Parametric Technology). Pojava ovog parametarskog 3D CAD softvera je napravila revoluciju na tržištu. U potpunosti ze bazirao na parametarskom solid modeliranju, nije koristio modeliranje pomoću primitiva već pomoću tipskih oblika, imao je za to vreme inovativni interfejs, istorijsko stablo koje je pokazivalo istoriju procesa modeliranja... Može se slobodno reći da je PRO/E svojim mogućnostima odredio današnje moderne 3D CAD softvere. Do tada je tržište 3D CAD programa za modeliranje punim telima bilo malo, i njime su vladali softveri poput OMNISOLIDS čuvene firme MSC. Pošto je Omnisolids bio neparametraski i modelirao je pomoću primitiva, jednostavno je bio ugašen posle par godina, jer nije mogao da se meri sa Pro/Enigineer-om. Na sledeća 2 videa možete videti kako je izgledala prva verzija softvera Pro/Engineer. Na žalost tekst koji se govori je na francuskom jeziku.
1988 - CADStar - Izašla je prva verzija EDA (Electronic design automation) softvera CADStar. CADStar je jedan od predstavnika CAD softvera za elektroniku. Ovi softveri služe za crtanje električne šeme i štampanih ploča. Prva verzija programa je izašla za DOS operativni sistem, Windows verzija je izašla tek 1994.
1988 - Companija Unigraphgics je preuzela kompaniju Shape Data Ltd. (razvila CAD jezgra Romulus i Parasolid) i počela komercijalnu prodaju jezgra Parasolid kao samostalnog proizvoda.
1988 - VariCAD - Izašla je prva verzija češkog MCAD programa VariCAD.
1988 - Eagle - Firma CadSoft Computer GmbH je izbacila na tržište danas poznati EDA softver Eagle
1989 - Forming - Osnovana kompanija Forming Technologies vodeći svetski proizvođač specijalističkih softvera za projektovanje i proizvodnju delova od lima.
1989 – Ascon Kompas - Osnovana kompanija Ascon koja je te godine izbacila na tržite ruski CAD sistem Kompas. Prvobitno je Kompas bio 2D CAD program a 2000 godine je izašla 3D verzija, Danas je Ascon Kompas odličan ruski 3D CAD program, a zanimljivo je da je pisan na jezgru C3D koje je vlasnišvo ove firme.