Tokom 60. prošlog veka su počele da rastu performanse hardvera što je omogućilo razvoj i implementaciju CAD sistema u preduzećima na rešavanju pravih inženjerskih problema.
1960 - Osnovana je kompanija McDonnell Douglas Automation Company (McAuto) koja je razvila CAD sistem CADD.
1962 - Bezijeove krive - Pierre Bezier je razvio metodu matematičkog opisivanja krivih, koje se i danas zovu Bezijeove krive i alatke za njihovo crtanje postoje u skoro svakom 3D CAD programu za modelirnanje. Ovo je polako izazvalo revoluciju, jer su softveri dobili sposobnost da modeliraju složene površi koje su veoma bitne u avio industriji, brodogradnji i automobilskoj industriji. Ovo otkriće je bilo ugrađeno u softver Unisurf koji je bio jedan od prvih 3D CAD površinskih modelara. Unisurf je bio Renaultov 3D CAD softver a kasnije je upotrebljen kao osnova prilikom programiranja Catia 3D CAD softvera. Unisurf je bio jedan od prvih 3D CAD/CAM softvera.
1962 - Auto-trol - Bill Barnes je osnovao kompaniju Auto-trol, jednog od najvećih proizvođača opreme i CAD softvera za izradu tehničke dokumentacije tokom 70-ih i 80-ih godina prošlog veka. Ime predstavlja skraćenu verziju od Automated control.
1963 - DAC-1 (Design Augmented by Computer ) - General Motors i IBM su razvili CAD sistem DAC-1 koji predstavlja jedan od najranijih CAD sistema. DAC-1 se smatra prvim CAD sistemom koji je koristio interaktivnu grafiku. Bio je sposoban da manipuliše sa postojećim crtežima koje su inžinjeri skicirali i ubacivali u sistem, modifikuje ih i konvertujete u žičani 3D oblik. Ovako digitlizovani crteži su se mogli pretvoriti u NC program u drugom programu i iskoristiti na NC glodalicama. Ovaj prvi CAD (i CAM) softver je u to vreme bio prava revolucija. U razvoju ovog sistema je učestvovao i Dr. Patrick j. Hanratty koji je 1957 predstavio PRONTO, prvi komercijalni sistem za NC (Numerical control) programiranje. Nisam mogao da potvrdim na više izvora, ali program korišćen za pretvaranje geometrije u NC kod je verovatno bio PRONTO.
1963 - Sketchpad – Sketchpad je bio prvi CAD sistem koji je koristio grafički korisnički interfejs, što je bila prava revoluciija u odnosu na do tada jedino moguće ručno ubacivanje koda u računar. Sketchpad je dokazao da je moguće crtati, pomerati i modifikovati geometrijske elemente na ekranu t.j. praviti interaktivno na računaru tehničke crteže. Program je razvio Ivan Sutherland, naučnik sa MIT (Massachusetts Institute of Technology). Sa programom se moglo komunicirati pomoću dugmadi i svetlosne olovke. Ograničenja su se zadavala pomoću dugmadi a sa olovkom se crtalo. Program je radio na Lincoln TX-2 računaru stacioniranom na univerzitetu MIT i nikad nije postao komercijalan. Sketchpad je postavio osnove modernih CAD programa i dokazao da se kompjuterska grafika moće koristiti kako za tehničko crtanje tako i za “umetničko” crtanje. Kasnije su Ivan Sutherland i David Evans osnovali odsek za računarsku grafiku na univerzitetu u Juti i pokrenuli kompaniju Evans and Sutherland Computer Corporation koja i danas postoji. Veliki broj zaposlenih te kompanije i njihovi bivši studenti, pokrenuli su vlastite kompanije: Jim Clark (osnovao Silicon Graphics), Ed Catmull (suosnivač kompanije Pixar), John Warnock (Adobe), Scott P. Hunter (Oracle)…
1964 - NASTRAN (NASA Structural Analysis) - NASA je počela razvoj jedinstvenog softvera za proračune metodom konačnih elemenata, a kao rezultat nastao je kod NASTRAN (NASA Structural Analysis). Veliki doprinos razvoju NASTRAN solvera dala je firma MacNeal-Schwendler Corporation (MSC) koja je već imala iskustva na ovom polju jer je razvila program SADSAM (Structural Analysis by Digital Simulation of Analog Methods).
1964 - William Fetter, umetnički direktor u kompaniji Boeing i njegov tim su napravili prvi kompjuterski model ljudske figure radi proučavanja ergonomije pilotske kabine aviona. Zvali su ga "Prvi čovek" (First Man) ili "Boingov čovek" (Boeing man). Fetter je napisao u izdanju časopisa Print iz 1966. godine da su u Boeing-u 1960. skovali termin Kompjuterska Grafika (Computer graphics). Pošto su se vremenom počele njemu pripisivati zasluge za ovaj termin, on je jasno stavio do znanja da je ovaj termin prvi upotrebio njegov nadređeni u razvojnom timu Verne L. Hudson.
1965 - CADAM – Lockheed je počeo da razvija svoj CAD sistem CADAM (Computer-graphics Augmented Design and Manufacturing) koji je 1966 postao operativan u firmi. Program je radio na IBM-ovim mejnfrejm (mainframe) računarima.
1966 - Kompanija McAuto (deo kompanije McDonnell Douglas koja je danas spojena sa Boeing-om) je predstavila svoj CAD sistem CADD (Computer-Aided design & Drafting). Softver je bio namenjen projektovanju konstrukcije aviona. CADD je u to vreme bio najsofisticiraniji CAD sistem, ali je imao dva problema koja su ga sprečila da bude uspešan na tržištu. Prvi, što je mogao da radi samo na skupim IBM računarima, a drugi, što je komapnija McAuto zabranila prodaju firmama koje su smatrane konkurentskim.
1967 – Digigraphics – Firma Itek je predstavila Digigraphics, jedan od prvih komercijalnih CAD sistema. Sistem je koštao sada neverovatnih 500 000 Usd i prodat je u nekoliko primeraka.
1967 – MEDUSA - Pojavio se CAD sistem MEDUSA koji je bio namenjen za projektovanje postrojenja. Kasnije ga je kupila kompanija PTC.
1967 – PDGS – Ford je razvio svoj sopstveni CAD sistem koji je nazvao PDGS.
1968 - UNISURF – Renault je razvio sitem UNISURF koji je bio jedan od najranijih CAD/CAM programa. Program počeo da se razvija 1968 godine a jedan od glavnih naučnika je bio čuveni Pierr Bezier. Zanimljivo je da je program tek 1975. u potpunosti implementiran u Renou. Paralelno sa Renoom, Citroen je razvio svoj CAD sistem SPAC koji je bio deo CAD/CAM softvera SADUSCA. Jedan od glavnih naučnika koji je razvio CAD sistem za Citroen je bio Paul de Casteljau.
1968 - Kompjuterska animacija mačke - Grupa naučnika koju je predvodio Nikolaj Nikolajevič Konstantinov je stvorila matematički model (diferencijalne jenačine) kretanja mačke. Na računaru BESM-4 je napisan program koji je imao zadatak da rešava ove jednačine, i na osnovu dobijenih rešenja iscrtava animirane slike mačke.
1969 – Applicon - Nastala je firma Applicon Incorporated, do kraja 1980-ih jedan od najvećih proizvođača CAD/CAM sistema. U godini 1989 firma se spojila sa firmom PTC.
1969 – UNIAPT - Firma United Computing (ranije ime čuvene firme UGS (Unigraphics)) je razvila softver UNIAPT koji je bio jedan od prvih korisničkih CAM softvera.
1969 - SDRC - Dr. Jason Lemon je sa svojim kolegama sa Univerziteta u Sinsinatiju osnovao kompaniju SDRC (Structural Dynamics Research Corporation). U početku je SDRC bila konsultantska firma iz ovlasti otpornosti materijala i vibracija, a kasnije su počeli razcijati CAE softver, prvenstveno za kompaniju US Steel.
1969 – CADDS-1 – Firma Computervision je predstavila jedan od prvih komercijalni CAD programa CADDS-1, koji je služio za crtanje štampanih ploča i tehničkih crteža. Firmu Computervision je 1998 godina kupila firma PTC, poznati proizvođač 3D CAD softvera Pro/Engineer (danas Creo). Inače, kao zanimljivost bi naveo da je Fabrika aviona Utva iz Pančeva koristila Computervision CAD sistem. Sistem je kupljen u drugoj polovini 80-ih godina. Zamenjen je tokom 90-ih 3D CAD programom IDEAS.