Za 70-te godine prošlog veka karakteristično je da su se polako CAD sistemi počeli fokusirati na 3D, i da su tržištem i istraživanjima u ovoj oblasti polako počele da dominiraju komercijalne firme proizvođači CAD softvera.
Početak 1970-ih – Početkom 1970-ih dva naučnika su nezavisno razvili tehnologiju koja je danas poznata pod imenom B-rep (Boundary Representation Technology). B-rep tehnologija služi za opisivanje punigh tela (solida) pomoću međusobno povezanih graničnih površinskih elemenata (graničnih površina između tela i okolnog prostora). Prvi naučnik je Bruce G. Baumgart (Stanford university) a drugi Ian C. Braid (Cambridge University) koji je kasnije dao veliki doprinos u istraživanju i razvoju modeliranja punim telima. Braid je bio jedan od tvoraca komercijalnog jezgra za modeliranje punim telima Romulus. Romulus je preteča Parasolid i ACIS jezgra.
1970 - Intergraph - Osnovana kompanija M&S Computing koja je 1980. promenila ime u Intergraph (potiče od Interactive Graphics). Kompanija Intergraph je u početku pružala konsultantske usluge za upotrebu digitalnih tehnologijabila, a kasnije je počela da razvija hardver i grafičke softvere.Tokom 70-ih godina prošlog veka razvila je svoj CADD softver IGDS (Interactive Graphics Design Software) i postala jedna od najvećih svetskih kompanija specijalizovanih za računarsku grafiku.
1971 - Ansys - Izašla je prva verzija softvera za proračun metodom konačnih elemenata Ansys
1971 - ADAM (Automated drafting and Machining) – Čuveni Dr. Patrick J. Hanratty osnovao kompaniju MSC (Manufacturing and Consulting Services) i predstavio sistem ADAM koji je u to vreme bio jedini komercijalni CAD/CAM sistem. Ovaj interaktivni grafički sistem je programiran u Fortran-u i mogao je da radi na svim tadašnjim mejnfrejm računarima. 1976 godine se pojavio program AD-2000, naslednik ADAM sistema, Imao je 42 menija i mogao je da izvršava 405 komandi. Veliki broj firmi je kupilo ove sisteme a takođe i programski kod i ugradilo u svoje softvere. Computervision, Autotrol, NASA,… su samo neke od firmi koje su koristile kod ADAM sistrema ili njegovog naslednika AD-2000. U svoje vreme bio je to najrasprostranjeniji CAD/CAM programski kod. Često se pominje činjenica da oko 70% 3D CAD/CAM sistema ima kod koji vodi poreklo od sistema koje je stvorio Hanratty.
Napomena: MSC firma koju je osnovao Dr. Hanratty nije ista firma kao današnja firma MSC software, proizvođač Nastran, ADAMS, Patran… CAE proizvoda.1971 - NASTRAN - Nakon saradnje sa komapanijom NASA na razvoju NASTRAN CAE solvera, firma MSC je razvila svoju verziju NASTRAN solvera i izbacila na tržište prvi komercijalni CAE solver pod nazivom MSC/Nastran. Kasnije početkom 2000. je firma MSC zbog monopola morala da podeli kod ovog solvera i danas postoji nekoliko verzija ovog MKD solvera, a među njima je najpoznatiji NX Nastran.
1972 - Synthavision (Magi) - Ogranak firme Magi(Mathematical Applications Group inc) koji se zvao Synthavision je razvio prvi 3D CAD program za modeliranje punim telima i nazvao ga Synthavision. Zanimljivo je da se firma MAGI bavila proračunima izloženosti nuklearnoj radijaciji a Synthavision je bio ogranak firme zadužen za računare i grafiku. Za modeliranje je koristio CSG modeliranje (Constructive solid geometry) t.j. modeliranje pomoću primitiva. Softver Synthavision je prvi koji je koristio ray tracing za dobihanje slika i animacija visokog kvaliteta. Pomoću ovog softvera su napravljeni prvi koraci u primeni 3D CAD sistema u reklamama i filmovima. U današnje vreme softveri za 3D modeliranje i CGI animacije koriste poligonalne mreže za modeliranje, a kao što možete videti počeci su se bazirali na solid modeliranju.
Evo nekoliko animacija urađenih u ovom programu:
1972 – Prva animacija ljudske ruke - Edwin Catmull i Fred Parke su napravili prvu 3D animaciju ljudske ruke. Dve godine kasnije su objavili 3D animaciju ljudskog lica sa izrazima.
1973 – Uni-graphics – Firma United Computing je kupila kod programa ADAM (Automated drafting and Machining) koji je postao osnova softvera Uni-graphics koji je kasnije promenio ime na Unigraphics. Unigrahics je postao u to vreme najnapredniji 2D CAD program, lak za upotrebu, korišćen u mnogim korporacijama i bio je bukvalno standard za 2D CAD sotvere tog vremena. Proizvođač aviona McDonnell Douglas je 1976 kupio firmu United Computing i napravio CAD/CAM ogranak firme Unigraphics Group. Tokom 1981. kompanija Unigraphics je predstavila softver Uni-Solids (baziran na PADL-2) koji je bio jedan od prvih CAD sistema za modeliranje punih 3D modela.
1975 – NURBS (Non-Uniform rational B-splines) - NURBS je matematički model koji se u računarskoj grafici koristi za opis 3D kriva i površi. Početnu osnovu ovog matematičkog modela su razvili Pierre Bezier (Renault) i Paul de Casteljau (Citroen), ali glavne zasluge za razvijanje NURBS matematičkog modela pripadaju Ken-u Versprille-u. NURBS matematički model se u početku veoma malo koristio, a kasnije je postao standard u svim 3D CAD softverima.
1975 – Rendering - Martin Newell je prvi uradio rendering 3D modela čajnika. Zanimljivo je da je čajnik kasnije postao neka vrsta standardnig test 3D modela u svetu 3D CAD-a. Nešto slično kao "Hello, World!" kod programera. Bitnija zanimljivost je da je ovaj 3D model čajnika (Utah Teapot 3D model) bio jedan od prvih koji nije modeliran pomoću koordinata već pomoću Bezieovih krivih.
1976 - Kompaniju United Computing je kupila čuvena kompanija McDonnell Douglas (sada deo Boinga), koja je napravila CAD/CAM ogranak pod imenom Unigraphics Group. Kasnije 1991. je kompanija EDS kupila celi ovaj ogranak. Vlasnik firme EDS je tada bio General Motors koji je kompletno prešao na Unigraphics softver. Firma EDS je prvo promenila ime ovog ogranka na EDS Unigraphics a onda na Unigraphics Solutions.
1977 – CATIA (Computer Aided Three Dimensional Interactive Application). Francuski proizvođač aviona Marcel Dassault koji je u to vreme koristio CADAM program počeo je da razvija program Catia. Cilj im je da razviju površinski 3D CAD/CAM softver. Zajedno ova dva softvera su trebali da budu uposleni na razvoju borbenog aviona MIRAGE na kome je ova firma u to vreme radila. Program se u početku zvao CATI, ali je kompanija Dassault 1981 godine napravila posebni ogranak kompanije zadužen za razvoj i prodaju ovog softvera a ime su mu promenili na Catia. Tokom 1980. godina ovaj program su počeli da koriste nekoliko velikih igrača iz avio i auto industrije što je bila velika odskočna daska.
1978 – Catmull-Clark subdivision surface - Edwin Catmull i Jim Clark su osmislili tehniku dobijanja glatke površine njenom deobom. Potrošio sam stvarno mnogo vremena na traženje kako prevesti subdivision na srpski, ali bez uspeha. Jedino što sam naišao je u prevodu Blender softvera termin subdivision surface je preveden kao Izdeljena površ. Ne znam dal je u redu, nekako mi ne stoji.
1978 - Moldflow - 1978. je nastala firma Moldflow koja je razvila svoj specijalistički softver pod istim imenom namenjen za simulacije tokova u kalupima. Tokom 2008. kompaniju Moldflow je kupio Autodesk za 297 miliona dolara.
1978 - ABAQUS - Na tržištu se pojavio poznati CAD softver ABAQUS
1978 - BUILD - Pojavio se program BUILD, prvi pravi 3D CAD program za modeliranje punih tela B-Rep metodom. Razvio ga je Ian Braid.
1978 - PADL - Herb Voelcker je razvio softver PADL, jedan od prvih softvera za modeliranje punih 3D modela pomoću primitiva.
1978 - Romulus - Ian Braid, Charles Lang, Alan Grayer i firma ShapeData su razvili Romulus, prvo komercijalno jezgro za modeliranje punim telima koje se moglo integrisati u druge 3D CAD softvere. Romulus je bio preteče današnjih jezgara ACIS i Parasolid.
1979 - IGES - Razvijen je neutralni 3D CAD format datoteke IGES koji je služio za razmenu 3D podataka među firmama.
70. su i preostale velike kompanije iz avio i auto branše razvile svoje CAD sisteme: Mercedes-Benz (Daimler-Benz) je razvio SYRCO softver, NiSSAN je 1977 ravio CAD-1, Northrop NCAD, TOYOTA je 1973 razvila CAD sistem Tinca a 1979 sistem CADETT, General motors je razvio CADENCE…