Tokom 90. razvojem kvalitetnog i jeftinog hardvera napokon su se stekli uslovi za pojavu jeftinijih 3D CAD softvera i njihovog širenja ne samo na male firme već i na veliki broj raznih oblasti industrije.
1990 – Boeing 777 – prvi projekat kompletno odrađen pomoću 3D CAD sistema.
1990 - Ashlar Vellum - Izašla je prva verzija ovog 3D CAD softvera
1990 - 3ds max - Izašla je prva verzija danas jednog od najpoznatijih softvera za 3D modeliranje 3ds max. Program su razvili Gary Yost i grupa inžinjera sa kojom je srađivao u firmi Yost Group. Program se u početku zvao 3D Studio, radio na DOS operativnom sistemu a zanimljivo je da ga je na tržište izbacio Autodesk. Posle izlaska 4 verzije za DOS, na tržište je pod novim imenom 3D Studio MAX izašla verzija za Windows NT. Kasnije je Autodesk kupio ovaj softver i promenio mu ime u 3ds max.
Pogledajte dva promotivna filma prve verzije ovog softvera.
1992 – CADENAS – Osnovana je firma Cadenas koje je malo kasnije razvila prve kataloge 3D modela standardnih delova
1992 - Kompanija Dassault Systemes je od IBM-a kupila program CADAM i sledeće godine izbacila na tržište verziju pod imenom CATIA CADAM.
1992 – T-FLEX – Ove godine je pod imenom TopCAD izašla prva verzija odličnog ruskog 3D CAD programa T-FLEX. Prvobitno je radio pod DOS OS i bio je samo 2D CAD softver. Godina 1996 je veoma značajna za ovaj softver jer je u toj godina izašla prva 3D verzija, a takođe i verzije za Win95 i WinNT. Inače, to je odličnan 3D CAD softver, lično sam ga koristio (studentsku licencu) nekoliko godina i izuzetno sam bio zadovoljan njime.
1992 – Rinoceros - Pojavio se preteča danas poznatog površinskog 3D CAD programa Rhinoceros (Rhino 3D). U početku je to bio samo modul za AutoCAD a 1998 je izašla prva samostalna verzija pod imenom Rhinoceros. Ovo nije tipičan MCAD softver, ali je izuzetno kvalitetan, brz i stabilan. Koristi se mnogo u arhitekturi i modeliranju proizvoda koji imaju složene oblike. Ovaj softver ima moćne alate za modeliranje složenih NURBS površi.
1992 - KiCAD - Izašla je prva verzija EDA programa KiCAD. KiCAD je danas besplatan i koristi se profesionalno u velikom broju firmi po svetu.
1994 – Autocad je objavio da je prodao 1 milion licenci.
1994 – Autodesk je na tržište izbacio 3D CAD program Mechanical Desktop.
1994 – STEP (Standard for the Exchange of Product Data – ISO 10303-21 ) – U ovoj godini je nastao STEP, standardizovani 3D CAD format datoteka namenjen za razmenu 3D CAD/CAM/CAE podataka . STEP format je polako zamenio IGES i danas je najkorišćeniji neutralni format datoteke za razmenu 3D modela
1994 - Pojavila se prva verzija ruskog CAD/CAM/CAPP/PDM sistema ADEM (Automated Design, Engineering & Manufacturing - Автоматизированное проектирование, расчет и изготовление). Kompanija ADEM koja je razvila ovaj program je nastala objedinjavanjem firmi Elgra (razvila 2D CAD sistem CherryCAD) i Krona (razvila CAM sistem Katran).
1995 - PowerMILL - Kompanija Delcam je na tržište izbacila prvu verziju softvera PowerMILL. Kod ovog softvera potiče od softvera DUCT koji je razvijan jo od 1973.
1995 - Blender - Razvijen je danas poznati besplatni softver za 3D modeliranje Blender. Bleder je za unutrašnje potrebe razvila holandska firma NeoGeo. Kao autor softvera se navodi Ton Roosendaal koji je tada bio suvlasnik firme.
1995 – Solid Works (danas Dassault Systems) – 1995 godine je izašla prva verzija 3D CAD softvera Solid Works. Firma je nastala 1993 godine sa idejom da napravi pristupačan 3D CAD program.
1995 – Ruska firma Ascon je razvila svoje CAD jezgro C3D.
1995 – Solid Edge – Godine 1992 firma Intergraph, jedan od tada vodećih proizvođača CAD softvera, je počela je da razvija 3D CAD softver kompatibilan sa Wintel računarima (x86 kompatibilni PC Računari: Microsoft Windows + Intel). U 1995 godini su tržištu predstavili softver pod imenom Solid Edge, koji je danas jedan od najprodavanijih 3D CAD softvera srednjeg nivoa.
1996 - Camand Camax - Firma SDRC je za 30 miliona dolara kupila kompaniju CAMAX Manufacturing Technologies proizvođača CAM softvera CAMAX. Camax softver je imao odlične mogućnosti za simulaciju proizvodnje na 5 osnim CNC mašinama. Ove funkcionalnosti su nedostajala I-DEAS softveru te je firma SDRC kupila softver CAMAX sa ciljem da ugradi njegove mogućnosti u I-DEAS. Kada je Fabrika aviona Utva kupila I-DEAS softver, kupila i je licencu CAMAX softvera sa namerom da pomoću njih prave prograame za svoje 2 5-osne glodalice.
1996 – na tržišti se pojavio Windows NT operativni sistem koji je prvi omogućio multitasking.
1997 – Firma Dassault systemes (Catia) kupuje firmu Solid Works.
1997 – REVIT – Dva bivša PTC programera Leonid Raiz i Irwin Jungreis su izbacili na tržište 3D CAD softver REVIT. REVIT je CAD sistem namenjen za građevinu, BIM i arhitekturu. Njhovu kompaniju Revit Technology Corporation zajedno sa softverom je 2002. kupio Autodesk za 133 miliona dolara.
1997 – Pojavio se Open GL graphic card standard, koji danas koriste svi CAD softveri.
1998 – Rhinoceros - Izašla je prva verzija CAD softvera Rhinoceros (Rhino3d) koji je danas jedan od najboljih softvera za površinsko modeliranje.
1998 - IronCAD - Na sajmu projektovanja u Čikagu predstavljena prva verzija 3D CAD softvera IronCAD.
1998 – Solid Edge - Firma UGS (Unigraphics) je kupila kompletni MACAD (Mechanical CAD) ogranak firme Intergraph a samim tim i softver Solid Edge. U to vreme Solid Edge je zamenio jezgro ACIS na Parasolid. Ovde treba spomenuti jednu zanimljivu priču. U ovo vreme su tržištem vladala četiri “stara” igrača Catia, Unigraphics, Ideas i Pro/E. Tokom 90. počeli su se razvijati softveri srednjeg nivoa programirani za PC računare i Windows NT OS koji će nekoliko godina kasnije izazvati velike promene na tržištu jer su postali cenovno veoma pristupačni. Ova četiri igrača su osetila promene i Catia je kupila Solid Works a UGS Solid edge. Preostale dve firme su se odlučile za drugačiju taktiku, odnosno odlučile su da "osakate" svoje softvere da bi napravili pandaneo koji će imati slične mogućnosti kao Solid edge i Solid Works. Tako je nastao I-deas Artisan i Pro/Desktop. Ispostavio se da je ispravno bilo kupiti potpuno nove moderne softvere srednjeg nivoa, jer Ideas više ne postoji a Pro/E nikad nije uspeo da u punom smislu konkuriše Catii i NX-u (Bivši Unigraphics sa delovima I-DEAS-a)
Izašla je prva verzija površinskog modelara Rhinoceros 1.0
1998 - MAYA - Na tržištu se pojavi softver za 3D modeliranje MAYA. Kao osnova za MAYA softver poslužili su tri softvera: Wavefront Advanced Visualizer, Thomson Digital Image Explore i Alias Power Animator. Nekoliko godina kasnije t.j. 2005. MAYA softver je kupljen od strane kompanije Autodesk
1998 - IntelliCAD - Na tržištu se pojavio 2D CAD softver Visio IntelliCAD, preteča današnjeg IntelliCAD softvera. Zbog svoje male cene u odnosu na AutoCAD za prva 3 meseca prodato je 12 000 licenci. Kasnije je prodala opala jer je program imao probleme sa stabilnošću.
1998 – Alibre Design - Izašla je prva verzija ovog 3D CAD softvera. Zanimljivo za nju je bilo što je omogućavala saradnju preko interneta.
1999 - ZBRUSH - Kompanija Pixologic inc. je na konferenciji za računarsku grafiku SIGGRAPH predstavila javnosti svoj softver za 3D modeliranje ZBrush
1999 – U 1999-oj godini izašla je Catia V5, koja je u potpunosti bila razvijena za Windows OS. Nova verzija se veoma razlikovala i nije bila kompatibilna u odnosu na stare što je prourokovalo izuzetno velike probleme kompanijama koje su prelazile na novu verziju. Tako je samo Airbus na razvoju aviona A 380 imao gubitke od 6 milijardi dolara zbog problema koje je izazvala ova promena na Catii.
1999 – QCAD - Firma RibbonSoft je razvila besplatni 2D CAD softver otvorenog koda QCAD. Najbolji besplatni 2D CAD softver. Postoji i plaćena verzija ovog programa koja za razliku od besplatne može da otvori Autodesk-ove dwg datoteke. Program je imao veliki uspeh na početku i za 2 godine postojanja imao je 70000 korisnika a njegov interfejs je preveden na 20 jezika.
1999 - Firma EDS vlasnik Unigraphics Solutions je kupila ranije čuvenog proizvođača CAD sistema Applicon.
1999 – OpenCASCADE - Kompanija Matra Datavision objavila da će se njeno 3D CAD jezgro CAS.CADE zvati OpenCASCADE i da će biti otvorenog koda. Ovo jezgro je bilo razvijeno početkom 90. prošlog veka za potrebe CAD softvera Euclid. Tokom 1998. kompanija je odlučila sa se fokusira na usluge i sve svoje kapacitete za ratvoj softvera prodala je kompaniji Dassault Systenes, proizvođaču Catie. prestala sa razvojem softvera i fokusirala se samo na usluge. Tokom 1999 kompanija Matra Datavision odlučila je da svoje jezgro proglasi za softver otvorenog koda. U 2000. je nastala kompanija Open Cascade SAS, sa ciljem da razvija i bavi se biznisom koristeći ovo jezgro. Kompanija Open Cascade S.A.S. je nastavila da razvija ovo jezgro i svakih godinu-dve objavljuje nove verzije. Jedan od poznatijih korisnika ovog jedinog 3D CAD jezgra otvorenog koda je FreeCAD.